86 / 100

Vŕtačky – stojanová, príklepová… ako vybrať tú správnu, ktorá vám padne do ruky?

Vŕtačky patria neodmysliteľne k náradiu, ktoré sa nachádza v každej dobre vybavenej dielni majstra či domáceho kutila. Tí skúsenejší však vedia, že nie je vŕtačka ako vŕtačka. Ak práve zháňate kvalitnú príklepovú vŕtačku, vŕtacie kladivo alebo dokonca profi stojanovú vŕtačku, nasledujúce informácie vám prídu vhod. V AG majster sme pre vás pripravili veľký špeciál, v ktorom vám vysvetlíme, aké typy vŕtačiek existujú a ako nájsť presne takú, ktorá splní všetky vaše požiadavky.

Na čo by ste mali myslieť skôr, než sa rozhodnete vŕtačku kúpiť

Kúpa vŕtačky môže byť investícia do sto eur, ale pokojne i rádovo v stovkách eur. Ani v jednom, ani v druhom prípade sa nejedná o nízku cenu. To najdôležitejšie však je, aby ste za ňu dostali presne to, čo od vašej novej vŕtačky požadujete. Ktoré dôležité otázky by ste si mali zodpovedať skôr, než sa definitívne rozhodnete pre typ alebo konkrétny model vŕtačky?

Na čo všetko budete vŕtačku používať

Tento bod úzko súvisí s tým, aby ste sa v rôznych typoch vŕtačiek zorientovali a vedeli, na aké typy vŕtania, resp. na aký materiál vám postačí ten ktorý druh. Skúsení majstri vedia, že do dreva by ste zbytočne používali príklep a vŕtanie do kachličky či skla vyžaduje špeciálny typ vrtáku. Skôr, než sa teda pustíte do porovnávania jednotlivých typov vŕtačiek, skúste porozmýšľať, na čo všetko budete svojho nového člena dielne používať.

Aký typ napájania vŕtačky je pre vaše potreby najvhodnejší

Inak povedané, nevadí vám pri práci prítomnosť kábla alebo by ste sa radšej pohybovali neobmedzene? V prípade prvej možnosti môžete rátať s prijateľnejšou sumou, ktorú na kúpu novej vŕtačky obetujete. A, samozrejme, s možnosťami prichádza i vyššia cena. Akumulátorové vŕtačky nielen prevetrajú vašu peňaženku o čosi hlbšie, ale stále treba mať na pamäti, že limitujú vašu prácu výdržou batérie. Riešením sú však také modely, ktoré ponúkajú možnosť zakúpiť si druhý akumulátor (vďaka nemu nemusíte nečinne stáť a čakať, kým sa vybitý kus znova nabije) alebo staviť na výrobky, ktoré fungujú na jednom type akumulátora pre celú sadu nástrojov (taktiež možnosť zakúpiť ďalší kus, prípadne je už v sade).

AGmajster.sk

AG MAJSTER TIP:
Náradie značky Festa prináša na trh podobnú vymoženosť, vďaka ktorej už nebudete musieť po celej dielni hľadať ten správny akumulátor k náradiu. Ku každému aku náradiu vám bude stačiť jeden a ten istý. Zaujíma vás viac? O značke Festa a dôvodoch, prečo by nemala chýbať v dielni šikovného majstra, sa dozviete v článku na našom blogu. Nuž, a napokon, je tu ešte možnosť pneumatických vŕtačiek, ktoré využívajú ako pohon vzduch z kompresora. V tomto prípade však taktiež musíte rátať s obmedzením v podobe dĺžky prívodnej hadice.

AGmajster.sk

AG MAJSTER ZAUJÍMAVOSŤ:
Vedeli ste, že predchodcu klasickej vŕtačky musel majster poháňať sám? Otáčaním kľuky uviedol do pohybu vrták a, voilá!…žiadne obmedzenie v podobe krátkeho kábla či vybitej baterky.

Ako často budete vŕtačku používať

Pri takzvanom hobby využití sa predpokladá, že na vŕtačku nebudete klásť až také detailné nároky, ako je to v prípade profesionála, ktorý ju drží v ruke deň čo deň, dokonca i niekoľko hodín. Ergonomický tvar rukoväte, protišmykový povrch, druhá rukoväť a najmä nízka hmotnosť sú parametre, o ktoré by sa mal pri výbere vŕtačky zaujímať každý majster, ktorý hľadá spoľahlivé náradie.

Vŕtačky – stojanová, príklepová… ako vybrať tú správnu, ktorá vám padne do ruky?

Koľko by ste chceli do novej vŕtačky investovať?

Práve cena býva často limitujúci prvkom, ktorý napkon rozhodne v prípade, ak váhate nad niektorými prídavnými funkciami vŕtačky, prípadne sa rozhodujete medzi dvoma značkami. Dobrým odporúčaním však je zamerať sa radšej na porovnanie tých najdôležitejších parametrov a až následne porovnávať renomé značky. Ktoré sú to?

Najdôležitejšie parametre pri porovnávaní vŕtačiek
  • výkon a príkon vŕtačky (pre občasné využitie postačí výkon okolo 500W a v prípade náročnejších majstrov neodporúčame klesnúť pod 700W
  • odolnosť (plastové telo, viditeľne nedokonalé spoje, absencia ochranných prvkov atď, napovedajú o skutočnosti, že vám vŕtačka dlho slúžiť nebude)
  • hmotnosť (kompromisom pri výbere je hmotnosť 2 kg, ktorá nerobí problém ani v prípade, ak po vŕtačke siahate častejšie a potrebujete s ňou pracovať dlhšie)
  • dĺžka kábla/výdrž batérie/čas opätovného dobitia (kratší, než 2-metrový kábel by bol pri akejkoľvek práci s vŕtačkou obmedzením)
  • spôsob upevnenia vrtáka (pomocou skľučovacieho kľúčika – tzv. skľučovadla alebo jednoduchší spôsob pomocou rýchloupínania roztiahnutím hlavice)
  • maximálny krútiaci moment (určuje, akou silou vŕtačka vŕta, prípadne doťahuje skrutku, pre tvrdé materiály vyberajte hodnotu minimálne 50 Nm)

Už aj príklepovú vŕtačku, s ktorou zvládnete navŕtať diery do steny v paneláku, dnes môžete kúpiť v cenovej relácii do 100 eur. O niečo lepšie parametre a taktiež funkčnosť môžete očakávať od vŕtačiek v cene do 300 eur a celkom určite sa vám spokojný úsmev na tvári zjaví pri práci s vŕtačkami do 500 eur.

Aké ďalšie funkcie od vŕtačky očakávate?

Niektoré sme už medzi riadkami načrtli. Existuje však množstvo vylepšení, vďaka ktorým bude vaša práca s vŕtačkou o poznanie jednoduchšia a pokiaľ je to možné o vŕtaní vôbec povedať, i príjemnejšia. Uvedieme tie najpodstatnejšie:

OSVETLENIE VŔTAČKY

Ak plánujete používať vŕtačku v podmienkach, kde je osvetlenie nedostatočné, prípadne ju z času na čas použijete i v exteriéri, malá LED-ka zabudovaná v tele vŕtačky vám príde celkom určite vhod. Dostatočne totiž osvetlí plochu v okolí vrtáka. a vy sa tak môžete spoľahnúť, že nevyvŕtate dieru mimo.

DRUHÁ RUKOVÄŤ

Pomocou nej bude vŕtanie presnejšie a práca s vŕtačkou stabilnejšia. Zaistenie nástroja pomocou druhej ruky dokáže divy. Najmä v prípade, ak pracujete s tvrdším materiálom alebo vás čaká dlhšie vŕtanie, ktoré by znamenalo prílišný nápor na jednu ruku.

REGULÁCIA OTÁČOK

Nielen rýchlosť otáčok, ale i regulácia krútiaceho momentu dokážu premeniť vŕtačku na variabilný nástroj, ak ju používate na vŕtanie do viacerých materiálov. Pomocou týchto funkcií tak dokážete ovplyvniť to, ako rýchlo a akou silou bude vrták dieru vytvárať, prípadne doťahovať skrutku alebo miešať zmes (ak používate vŕtačku na miešanie).

PLYNULÝ ŠTART

Pri práci s určitým druhom materiálu je potrebné, aby ste jeho stabilitu zaistili na začiatku pomalým vŕtaním a plynule prešli k maximálnemu výkonu. Takáto možnosť vás odbremení, aby ste nemuseli materiál zaistiť druhou rukou dôraznou silou.

MAXIMÁLNY DORAZ

Je ako vaša poistka, aby sa vám nestalo, že skrutku zavŕtate do prílišnej hĺbky, prípadne predmet prevŕtate. S touto funkciou úzko súvisí aj možnosť spätného chodu.

SPÄTNÝ CHOD

Nielen možnosť vŕtať, ale i odvŕtávať je dôležitá, ak ste skrutku zavŕtali príliš hlboko, alebo potrebujete šikovného pomocníka napríklad pri demontáži nábytku.Pomocou spätného chodu skrutku rýchlo a bezpečne odstránite.

ODSÁVANIE PRACHU A DROBNÝCH ČASTÍC

Ak pracujete s vŕtačkou pomerne často a najmä s materiálom, z ktorého sa pri vŕtaní uvoľňuje množstvo drobných častíc, oceníte možnosť odsávať ich pomocou prídavnej hadice ústiacej do zberného vaku.

DOPLNKY V BALENÍ

Mnohé vŕtačky kúpite v praktických sadách, prípadne s doplnkami, ako sú napríklad vrtáky, spomínaná druhá rukoväť, náhradný akumulátor, náhradné skľúčovadlo a podobne. Okrem toho, že je takéto balenie cenovo dostupnejšie, máte istotu, že náhradné diely či doplnkový sortiment nemusíte o pár mesiacov pracne zháňať po predajniach či v e-shope s náradím.

Na čo by ste mali myslieť skôr, než sa rozhodnete vŕtačku kúpiť

Keď už viete, podľa akých parametrov sa orientovať pri výbere vŕtačky, a na čo sa vám jednotlivé druhy zídu, zorientujte sa v sortimente vŕtačiek a jednotlivých typoch, ktoré sú vhodné na rozdielne použitie.

Vŕtačka 600W GBM 10 RE | AGmajster.sk

Klasická vŕtačka bez príklepu

Ak nepotrebujte vŕtať napríklad do betónu, je vám takzvaný príklep zbytočný. Klasická elektrická alebo aku vŕtačka, známa aj ako vŕtací skrutkovač patrí do každej dielne, prípadne výbavy domáceho kutila, keďže s ňou ľahko prevŕtate drevo či niektoré kovy.

Vrtačka príklepová 550W GSB 550 | AGmajster.sk

Príklepová vŕtačka

Betón, murovaná stena, či dokonca mäkší kameň. To všetko sú materiály, ktoré prevŕtate len s použitím príklepu. Vďaka tomu, že majú tieto vŕtačky spravidla vyšší výkon, otvárajú sa tak aj možnosti, aké veľké diery možno vŕtať. Príklepové vŕtačky taktiež nájdete vo verzii aku alebo v klasickej elektrickej s káblom.

Kladivo vŕtacie 900W GBH 4-32 DFR | AGmajster.sk

Búracie alebo vŕtacie kladivo

V prípade týchto pomocníkov na extra namáhavú prácu si môžete vybrať, či potrebujete kladivo na demoláciu – búracie alebo na vytvorenie dier – vŕtacie kladivo, sekacie kladivo na sekanie, prípadne ich kombináciu. Keďže majú často iný tvar ako klasická vŕtačka, je možné sa o ne oprieť a znásobiť tak výkon kladiva. Vŕtacie kladivá sa používajú vo výrazne prašnom prostredí, ich konštrukcia musí byť teda omnoho odolnejšia.

AGmajster.sk

AG MAJSTER TIP:
Viac o tom, čo by nemalo v dobre vybavenej dielni chýbať, sa dočítate v našom nedávnom článku.

Bosch Hobby Stojanova vrtacka Bosch PBD 40 0603B07000

Stolná alebo stojanová vŕtačka

Stojanová vŕtačka je trochu špecifickejší typ vŕtačiek, ktoré nájdeme najmä v profesionálnych dielňach či výrobniach. Jej princíp spočíva v upevnení o stojan/stôl a pomocou pohybu po zvislej osi (manuálne alebo roboticky) je možné navŕtať diery s obrovskou presnosťou a omnoho menším úsilím, ako v prípade klasickej vŕtačky.

Uhlová vŕtačka

Uhlová vŕtačka je nástroj, vďaka ktorému sa dostanete aj na ťažko dostupné miesta, v ktorých potrebujete navŕtať dieru. Neplatí to však v prípade tvrdších materiálov (panel, kameň a podobne).

mde 41 milwaukee magneticka vrtacka

Vŕtačka s magnetom

Magnetická vŕtačka uľahčí prácu každému majstrovi, ktorý pracuje so železom alebo oceľou. Dômyselný magnet, umiestnený priamo na tele vŕtačky, priťahuje nástroj priamo k vŕtanému povrchu a uľahčuje tak manipuláciu s nástrojom. Nuž, vybrať si tú správnu vŕtačku nie je záležitosťou na pár minút. Skôr, než sa pre niektorú z bohatej ponuky vŕtačiek rozhodnete, zvážte všetky potrebné parametre, a taktiež faktory, ktoré výber ovplyvňujú. Veríme, že sa vám to i vďaka nášmu článku podarí. Ak si však stále neviete rady, prípadne váhade medzi niekoľkými konkrétnymi pomocníkmi, kontaktujte nás, radi vám pomôžeme s výberom.

Vyberáme z našej ponuky

Please select listing to show.
zdieľanie článku

Budeme radi, ak našu snahu odmeníte zdieľaním článku svojim priateľom.

súvisiace články
def01

Potrebujete poradiť?

Hollóši RV, s.r.o.
zákaznícka podpora