87 / 100

Rekonštrukcia staršieho domu. Čo vás môže prekvapiť?

Rekonštrukcia domu, ktorý má už zopár desiatok rokov za sebou, je témou, na ktorú sa vedie množstvo diskusií. Možno sa i do vášho života pritrafil starší domček, ktorý čaká, kedy sa pustíte do jeho obnovy. Alebo si plánujete vyhliadnuť a zrekonštruovať nehnuteľnosť v blízkej budúcnosti? Zveríte rekonštrukciu do rúk firme alebo sa do nej, dobre vybavení stavebným náradím od A po Z, pustíte sami? V AG majster sme si pre vás pripravili zoznam dôležitých detailov, ktoré vás pri rekonštrukcii starého domu môžu prekvapiť.

Prvá dilema: Zrekonštruovať starý alebo zbúrať a postaviť nový dom?

Ak je bývanie v rodinnom dome vašim snom, a neláka vás zrovna uniformita novovybudovaných obytných lokalít, prípadne sa nechystáte kúpiť pozemok a stavať, je kúpa staršie domu možnosťou, ako si svoj sen o bývaní konečne splniť. Má dokonca hneď niekoľko výhod:

  1. nižšia obstarávacia cena, ako v prípade novostavby
  2. možnosť okamžitého bývania
  3. lokalita podľa vlastného výberu (alebo aspoň približná)
  4. citová väzba k nehnuteľnosti (v prípade dedenia a pod.)

Ak ste našli dom na predaj, ktorý sa spolu s pozemkom podľa vašich predstáv nachádza na mieste, kde by ste chceli žiť, môžete hovoriť o šťastí. Platí totiž, že hoci v mestách a dedinách prebieha neustála stavebná činnosť, väčšinou lokality s novým bývaním vznikajú v okrajových častiach, kde investor ešte len plánuje infraštruktúru a základná občianska vybavenosť nie je zrovna na dosah ruky. 

V tomto prípade však nastáva dôležitá otázka. Rozhodnete sa pre rekonštrukciu starého domu alebo budete búrať a pustíte sa do realizácie novostavby? Samozrejme, ako vždy, oba varianty majú svoje “pre a proti”. Ani búranie, hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, nie je tak jednoduché a váš rozpočet bude stáť nemalú položku (okrem samostatných búracích prác je potrebné naložiť so stavebným odpadom podľa platnej legislatívy). Ak sa však rozhodnete pre možnosť dom zachovať a pustíte sa do jeho obnovy, naskytne sa hneď druhá otázka.

Druhá dilema: Rekonštrukcia domu svojpomocne versus odborná firma?

Opäť raz existuje niekoľko argumentov, ktoré stoja v prospech jedného i druhého riešenia. Je viac než jasné, že ak sa do rekonštrukcie pustíte sami, bude potrebné poriadne si vyhrnúť rukávy a zabezpečiť si pomôcky, bez ktorých sa nezaobídete. 

Príkladom je teleskopický rebrík s dostatočnou výškou, krycia plachta pre ochranu vybraných povrchov, nábytku či stavebného materiálu, stavebné LED svietidlo, vďaka ktorému môžete pracovať i vo chvíli, keď sa zotmie alebo v miestach bez elektriny a napokon predlžovací kábel, pomocou ktorého môžete elektrinu dostať aj do miest mimo jej priameho zdroja. Dobrou správou je, že všetky tieto využijete aj neskôr, keď budete potrebovať porobiť drobné kutilské práce okolo domu. 

Ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu domu svojpomocne, nezabudnite ani na špecifickejšie náradie, ktorého ovládanie si vyžaduje aspoň základné zručnosti. Elektrické miešadlo je skvelým pomocníkom na rozmiešanie zmesí a lepidiel, pomocou rezačky na dlažbu sa nemusíte trápiť, ak je potrebné niektoré dlaždice upraviť a rezačka polystyrénuspoľahlivo vytvaruje i plastové prvky, ktoré vám počas rekonštrukcie pristanú v rukách. Prípadné fugy následne profesionálne vyplníte pomocou pištole na montážne peny a s kozmetickými úpravami na ceste k zrekonštruovanému bývaniu vám pomôže drobné stavebné náradie (hladítka, stierky, valčeky a podobne).  

V prospech svojpomocnej rekonštrukcie domu hovoria napríklad tieto argumenty:

  • výsledok vlastnoručného úsilia
  • možnosť realizovať jednotlivé časti podľa svojho voľného času 
  • úspora v oblastiach, ktoré si dokážete urobiť sami

Na druhej strane však treba zohľadniť i vlastný čas, ktorý do rekonštrukcie domu vložíte a taktiež nemalé úsilie.Mnohí majitelia už zrekonštruovaných nehnuteľností, ktorí sa rozhodli pre realizáciu po vlastnej osi, sa s odstupom času zhodujú v jednom. Obnova domu svojpomocne bola v konečnom dôsledku rovnako, ak nie ešte náročnejšia, než by ju zverili jednej firme.

4 overené tipy, na čo si dať pri rekonštrukcii domu pozor

Našli ste vhodnú nehnuteľnosť a ste pevne rozhodnutí, že sa chcete do rekonštrukcie pustiť? V tom prípade máme pre vás zoznam bodov, na ktoré by ste si mali dať pozor skôr, než vás nemilo prekvapia.

Rekonštrukcia staršieho domu. Čo vás môže prekvapiť?

Rozpočet s dostatočnou rezervou

Máte akú – takú predstavu, koľko by mala rekonštrukcia domu stáť? V tom prípade si k tejto sume prirátajte rezervu vo výške 10 – 20%. Ten, kto už staval alebo nehnuteľnosť renovoval vie, že bez neočakávaných výdavkov to jednoducho nepôjde. Dobrou radou je preto stanoviť si v rámci plánu priority, ktoré určite chcete realizovať a následne menej podstatné body. Tie môžete realizovať v prípade, ak rezervu neminiete.

AGmajster.sk

Stav nehnuteľnosti si dôkladne preverte

Kupovať mačku vo vreci sa nevypláca. Hoci v prípade starých stavieb platí, že na ich vybudovanie boli použité zväčša kvalitné materiály, vždy je to o konkrétnom kuse, na ktorý natrafíte. V prípade, ak máte pochybnosti, skúste sa obrátiť na odborníkov v oblasti statiky, prípadne kúpu skonzultujte s niekým, kto v rekonštrukciách starších budov už vie chodiť.

Rekonštrukcia staršieho domu. Čo vás môže prekvapiť?

Úrady a povolenia dokážu zmeniť plány

Ešte skôr, než si kúpu a rekonštrukciu definitívne v rodine odklepnete, nezabudnite na jeden dôležitý detail. Na mnoho stavebných, ale i búracích úkonov budete potrebovať súhlas dotknutých úradov.Ľahko sa tak môže stať, že majiteľ mieni, no úrad mení. Overte si teda vopred, aké všetky povolenia a potvrdenia budete potrebovať, aby vás to potom neprekvapilo. V našich končinách je napríklad ešte veľa nehnuteľností, ktoré pokrýva eternitová (azbestová) strešná krytina a tú môžu odstrániť len špecializované firmy. Áno, tento krok opäť raz pocíti aj vaša peňaženka.

AGmajster.sk

Čas je v prípade rekonštrukcie domu relatívny pojem

Starší dom a jeho renováciu si predstavte ako balíček plný prekvapení. Nikdy totiž neviete, čo vás čaká pod ďalšou vrstvou papiera. Čas jednotlivých stavebných prác, ktoré na seba logicky nadväzujú, sa tak predlžuje. Ak úkony realizujú odborníci, je potrebné rátať aj s ich výpadkom, ktorý zase negatívne ovplyvní nástup ďalších remeselníkov.

Tak či onak, stále platí jedno. Nehnuteľnosti, ktoré už čosi pamätajú, uchovávajú aj skutočné poklady, ktoré dokážu bývaniu vdýchnuť jedinečnú atmosféru (starý zachovalý krov, pôvodná drevená podlaha v zdravom stave a podobne). A v tom spočíva to pravé kúzlo rekonštrukcie staršieho domu. Ak mu ponecháte jeho genius loci, naberie vaše bývanie iskru, akú by ste v novostavbe z radovej výstavby len sotva našli. Neodradili vás všetky tie zádrhely, ktoré vás možno čakajú počas vašej cesty za zrekonštruovaným bývaním? V tom prípade smelo do toho. V AG majster nájdete všetko potrebné náradie, ktoré budete pri rekonštrukcii domu potrebovať.

Vyberáme z našej ponuky

Please select listing to show.
zdieľanie článku

Budeme radi, ak našu snahu odmeníte zdieľaním článku svojim priateľom.

súvisiace články
def01

Potrebujete poradiť?

Hollóši RV, s.r.o.
zákaznícka podpora