51 / 100

Reťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní?

Každé ročné obdobie je potrebné udržiavať dreviny v záhrade, v okolí domu, či chaty, alebo pripravovať sa na zimu zásobením sa drevom. Pri pílení dreva či konárov je neoddeliteľným pomocníkom reťazová píla. Šetrí čas a energiu. Ako vybrať správnu reťazovú pílu? Vybrať si skôr benzínovú, či elektrickú? Aj na tieto otázky odpovieme v našom článku.

Reťazová píla pre domácich kutilov alebo pre profesionálov

Pri výbere reťazovej píly je potrebné vybrať si, či pílu budete využívať príležitostne (hobby píla) na drobné práce v okolí domu alebo dennodenne (píly pre profesionálov). Pokiaľ vaša odpoveď je príležitostne, odporúčame rozhodnúť sa pre elektrickú reťazovú pílu, prípadne pre reťazovú pílu s akumulátorom. Musíte mať však na zreteli, že nemávajú veľký výkon a mnohokrát ani špecifické funkcie a zvyčajne bývajú lacnejšie.

Náročnejší užívatelia požadujú výkon a používajú reťazovú pílu častejšie by mali radšej siahnuť po poloprofesionálnej píle, ktorá nemá problém s akýmkoľvek stromom, konárom, doskou, či trámom. U týchto píl je dôležitý tak výkon ako aj bezpečnosť pri práci a s tým spojené bezpečnostné prvky. 

Ďalšou kategóriou sú profesionálne píly, ktoré sú určené na vysokú záťaž. Spĺňajú nároky na bezpečnosť, výkon i ergonómiu, čo ocení každý pilčík pri každodennej práci. Sú vyrobené tak, aby poskytovali čo najvyšší komfort pri práci, majú jednoduché ovládanie a manipuláciu, vyznačujú sa mnohými bezpečnostnými prvkami.

Špecifickou kategóriou sú ostatné elektrické píly, ktoré slúžia na presnú prácu v dielni. O týchto pílach si však napíšeme viac v nasledujúcom článku.

Reťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní? | AGmajster.sk
Reťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní? | AGmajster.sk

Benzínová reťazová píla

Je to zvyčajne poloprofesionálna alebo profesionálna píla, kde víťazí pomer výkon a kvalita. Nevyžaduje prístup k elektrickej sieti, je vysoko odolná pre náročnejšie úlohy v záhrade, či v lese. Môžete s nimi pracovať prakticky v každom počasí. Vlhko, mierny dážď ani mrholenie pre ne nie sú prekážkou.

Benzínové píly sa vyrábajú v rôznych prevedeniach s viacerými parametrami, ako sú rôzny výkon, dĺžka lišta, hmotnosť, ako aj doplnky, ktoré vám výrazne spríjemnia pílenie – za všetky možno spomenúť antivibračný systém a vyhrievané rukoväte. 

Benzínové reťazové píly sú hlučnejšie a vyžadujú si pravidelnú údržbu, ale z hľadiska udržateľnosti a ceny ide o najrozumnejšie riešenie. Pravidelnou investíciou je hlavne palivo v podobe oleja a benzínu.

A nakoniec, nie je treba zabudnúť ani na váhu. Najvýkonnejšie píly môžu vážiť takmer 20 kilogramov. Pri benzínových reťazových pílach si preto všímajte najmä kvalitné odpruženie, ktoré vám môže prácu aspoň trochu spríjemniť.

Elektrická reťazová píla

Ak hľadáte pílu do lesa, určite sa nerozhodnite pre elektrickú reťazovú pílu, nakoľko je závislá od elektrickej energie. Je menej hlučná a má vyšší komfort v porovnaní s benzínovou pílou, avšak dĺžka kábla a jej výkon mnohokrát limitujú jej možnosti.

Jej použitie je skôr pre drobné práce okolo domu, ako sú napr. stavanie prístrešku pri dome, pílenie dosiek alebo občasné orezávanie haluzí ovocných stromov. Ide o praktické a ekologické riešenia s nízkou hlučnosťou a v podstate bezúdržbovým režimom. Pravidelnou investíciou je hlavne mazanie v podobe oleja.

Ľahko sa štartujú a nespôsobujú veľké vibrácie. Výhodou je jednoduchá ovládateľnosť, čo poteší najmä záhradkárov a domácich majstrov. Podstatnou výhodou je aj nižšia obstarávacia cena.

Reťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní? | AGmajster.sk
Píla GTA 26 set RP GA01 011 6910 | AGmajster.sk

Akumulátorová reťazová píla

Sú vhodné skôr na občasné práce a preto tento druh možno považovať za hobby náradie. Rovnako ako elektrické reťazové píly sa vyznačujú nižšou hlučnosťou a majú čistejší chod.

Nevýhodou akumulátorových reťazových píl je nízka živostnosť akumulátora, tj. batérie, ktorá zvyčajne vydrží cca. 30 minút prevádzky. A preto je potrebné zakúpiť viacero náhradných batérií, ktoré predĺžia čas používania.

Na ktoré parametre si treba dávať pozor pri výbere správnej reťazovej píly?

Reťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní? | AGmajster.sk

Výkon motora

Tento údaj je dôležitý pre správny výber reťazovej píly pre rôzne účely použitia. Pri elektrických pílach sa výkon pohybuje od 600 až do 2 700 W, zatiaľ čo pri benzínových pílach je výkon v omnoho širšom pásme. Pre náradie na domáce použitie zvyčajne postačuje výkon od 1 000 do 1 500 W. Pre malé domáce práce ako je pílenie dreva, stromov či konárov upriamte svoju pozornosť na výkon cez 2 000 W. Pre náročnejších užívateľov, ktorí používajú pílu denne, odporúčame siahnuť po kategórii píl s výkonom cez 3 000 W.

AGmajster.skReťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní? | AGmajster.sk

Dĺžka lišty

Určuje veľkosť, pre ktorú je potrebné sa rozhodnúť, či už idete píliť dosky, polená, alebo stromy. V zásade vyrábajú vo všetkých kategóriách (benzínové, elektrické a akumulátorové reťazové píly) rôzne rozmery.

Píla s lištou okolo 30 – 35 cm sa používa zvyčajne na rezanie polien alebo dosiek. Na rezanie surového dreva (stromov, konárov) je však lepšie mať rezervu a preto sú lepšie motorové píly s lištou o dĺžke 40 – 50 cm.

Reťazové píly pre hobby majstrov alebo profesionálov. Čo je dôležité pri rozhodovaní? | AGmajster.sk

Bezpečnostná brzda

Najdôležitejšia je bezpečnosť pri práci s reťazovou pílou. Nesprávnym používaním motorovej píly môžete ľahko prísť o niektorú z končatín alebo utrpieť vážnejšie poranenia. Bezpečnostná brzda slúži na aktiváciu spínača, ktorý zastaví chod reťaze behom pár desatín sekundy. Najčastejšie sa to stáva v prípade, kedy sa píla vyšmykne z rúk. 

Ochrana reťaze

Funkcia sa aktivuje hneď, ako príde k okamžitému roztrhnutiu reťaze. Zachytávač reťaze zabráni poškodeniu náradia a takisto zabráni zraneniu.

A keď už je reč o bezpečnosti, pri manipulácii s reťazovou pílou pracujte len s vhodnými bezpečnostnými pomôckami. To zahŕňa nielen nohavice odolné proti prerezaniu, ktoré zastavia reťaz vďaka štruktúre vlákien, ale aj ochranu hlavy, zraku a sluchu. Bezpečnostná obuv s oceľovou špičkou zaistí, že nedôjde k vážnemu zraneniu nohy padajúcim predmetom. Široký výber ochranných pomôcok nájdete v našom eshope.

Overené značky

Pri reťazových pílach sa neoplatí investovať do lacnej „hračky“, ktorá každú chvíľu nefunguje alebo stráca svoje súčiastky. Navyše väčšinou nemajú potrebný výkon ani funkcie, takže koniec-koncov, škodíte sebe.

Ak hľadáte kvalitné náradie, ktoré plánujete využívať príležitostne alebo každý deň, AGmajster.sk ponúka širokú ponuku reťazových píl, ktoré splnia nároky domáceho majstra ako aj profesionála.

 

A nezabudnite, že v najbližšom článku si povieme viac o bezpečnosti pri pílení… Sledujte náš blog a nič dôležité vám neunikne 😉

Vyberáme z našej ponuky

Please select listing to show.
zdieľanie článku

Budeme radi, ak našu snahu odmeníte zdieľaním článku svojim priateľom.

súvisiace články
def01

Potrebujete poradiť?

Hollóši RV, s.r.o.
zákaznícka podpora