32 / 100

Jeseň v záhrade: Ako vybrať vhodný drtič konárov?

Drtič konárov je šikovný pomocník pre každého záhradkára, ktorý na svojom pozemku pravidelne upravuje stromy, kríky či živý plot. Rastlinný odpad tak poľahky premeníte na mulč vhodný do kompostéra alebo štiepku, ktorá v čase zimného vykurovania príde vhod. 

Podľa čoho však vybrať zo širokej ponuky drtičov konárov tak, aby stroj splnil naše očakávania a aké sú medzi nimi základné rozdiely?

Drtič konárov – základné porovnanie

Či už hľadáte drtič konárov, drtič dreva alebo štiepkovač, všetky tieto názvy spája jedno. Dokážu totiž veľmi efektívne zbaviť vašu záhradu vetvičiek, konárov a halúzok, ktoré by ste inak museli pracne nachystať k odvozu zeleného odpadu, ktorý poväčšinou funguje v každej obci na Slovensku. Prečo však nevyťažiť z prírodného odpadu čo najviac a vrátiť prírode to, čo stvorila, vo forme kvalitného kompostu?

Odpad z drtiča dreva môžete pokojne použiť priamo do kompostéra a zabezpečiť si tak po určitom čase to najlepšie prírodné hnojivo, aké môžete svojej záhrade a rastlinám v nej dopriať. Aké základné typy drtičov konárov poznáme?

Drvič GHE 135 L 6013 011 1126 | AGmajster.sk

Elektrické drtiče konárov

Elektrické drtiče konárov sú vhodné najmä pre menšie záhrady, prípadne pre občasné použitie na drvenie konárikov a halúzok s menším priemerom, zhruba okolo 3-4 centimetre. Zásadným rozdielom, ktorý ich odlišuje od ostatných drvičov, je spôsob pohonu, a teda elektrická energia.

Netreba teda zabudnúť, že okrem hrúbky konárov má elektrický drtič obmedzenie aj vo forme dostupnosti elektriny a dĺžke kábla. Poteší však jednoduchou manipuláciou a ľahkou obsluhou. Pre porovnanie s ostatnými drvičmi hovoríme o cenovo najdostupnejších zariadeniach, rádovo od 100 €.

Drvič GH 460 C 6012 200 0012 | AGmajster.sk

Benzínové drtiče konárov

Benzínové drviče konárov patria zväčša k výkonnejším zariadeniam, než elektrické. Prvou výhodou je, že sa nemusíte obmedzovať na dosah elektrického kábla a môžete sa tak voľnejšie pohybovať po záhrade či sade. Menšie obmedzenie však pocítite kvôli hmotnosti stroja, o niečo zložitejšej manipulácii a taktiež komplikovanejšej obsluhe.

Poteší však informácia, že spolu s výkonom benzínového drtiča konárov, prichádza aj možnosť spracovávať konáre a vetvy s väčším priemerom. S možnosťami však zákonite stúpa aj obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje približne od 400 €.

Profesionálne traktorové štiepkovače a drtiče konárov

Tento typ najčastejšie používajú profesionáli, ktorí poskytujú služby v oblasti záhradníckych prác, prípadne lesníci a majitelia rozsiahlych pozemkov s drevinami. Okrem skvelého výkonu a možnosti spracovať omnoho hrubšie konáre (aj vyše 12 centimetrov), sú tieto zariadenia neoceniteľnými pomocníkmi v teréne.

Hoci sa vyznačujú vyššou hmotnosťou, jednoducho ich možno premiestňovať pomocou pripojenia za traktor či iný mechanizmus a dopraviť na požadované miesto. Na kúpu podobného pomocníka si však pripravte minimálne 1000 €.

Drtič alebo štiepkovač, aký je medzi nimi rozdiel?

Pri hľadaní toho pravého zariadenia zrejme narazíte na dve rôzne označenia. Drtič konárov a štiepkovač. Rozdiel medzi nimi spočíva najmä v tom, akým spôsobom spracujú výsledný produkt.

Jeseň v záhrade: Ako vybrať vhodný drtič konárov?

S drtičom konárov získate jemnú drť vhodnú do kompostu

V útrobách drviča konárov sa ukrývajú ostré oceľové nože, ktoré vysokou rýchlosťou sekajú drevo na drobné časti. Tento proces je sprevádzaný patričným hlukom a miernymi vibráciami, ktoré môžu pôsobiť rušivo. I napriek tomu však nájdete elektrické drviče, ktoré hluk eliminujú na minimum.

Drtič spracuje aj čerstvé, práve narezané haluze a konáre. Výsledkom je jemná drť, ktorú možno použiť nielen ako mulč, ale pokojne aj ako súčasť kvalitného kompostu. Hoci sú na trhu dostupné aj modely s drviacimi nožmi zo špeciálnej kalenej ocele, z času na čas je potrebné nože drviča vymeniť, nakoľko nárazy a následné sekanie dreva oceľ vytupujú.

AGmajster

Štiepkovače sú spoľahlivé a takmer bezúdržbové

Štiepkovače pracujú na odlišnom princípe, kedy jedrevo mierne naťahované medzi ozubenú hlavu a prítlakovú dosku, a následne narezané na kúsky o veľkosti 1-3 cm. Tie by sa, samozrejme, v komposte spracovávali omnoho dlhšie, preto je skôr vhodnejším spôsobom využiť ich na vykurovanie pevným palivom, do kozuba pri nadchádzajúcich chladnejších večeroch alebo ako hrubší mulč. Štiepkovač nie je až tak hlučný, ako klasický drtič konárov, avšak pre spracovanie je ideálne dostatočne vysušené drevo, ktoré nebude húževnatosťou kôry spôsobovať pri štiepení problémy.

Poteší však informácia, že spolu s výkonom benzínového drtiča konárov, prichádza aj možnosť spracovávať konáre a vetvy s väčším priemerom. S možnosťami však zákonite stúpa aj obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje približne od 400 €.

Ako vybrať vhodný drtič konárov? Návod krok za krokom

Keď už viete, z akých typov drtičov konárov si môžete vyberať, a aké sú medzi nimi rozdiely či špecifiká jednotlivých druhov, ľahko nájdete ten, ktorý bude presne zodpovedať vašim potrebám. Pre lepšie rozhodovanie sa prinášame niekoľko bodov, ktoré vás k výslednému zariadeniu priamo nasmerujú.

Dostupnosť a terén

Elektrické drviče konárov majú jasné obmedzenia. Okrem výkonu vás limituje aj dostupnosť elektrického zdrojaa dĺžka prívodného kábla, ktorú musíte zohľadniť. Pre použitie v teréne jednoznačne siahnite po výkonnejších a mobilných benzínových drtičoch konárov.

Obsluha a mobilita zariadenia

Pre občasné alebo hobby použitie v menšej záhradke vám postačí jednoduchý elektrický model, ktorý má navyše nižšiu hmotnosť (v priemere 15-30 kg) a na jeho ovládanie postačí rýchle preštudovanie si priloženého manuálu. Pre častejšie spracovanie väčších konárov stavte skôr na výkonnejší a stabilnejší model v podobe benzínových drtičov konárov a štiepkovačov, ktoré však dosahujú hmotnosť aj 200 kg.

Výška obstarávacej ceny

Rozhodujúcim parametrom je, samozrejme, aj cena drtiča konárov. Na mieste je teda otázka, koľko chcete do kúpy zariadenia investovať. Aj pre záhradkárov, ktorí spracovávajú drevený odpad len občas, platí, že by sa mali obzerať po modeloch s príkonom minimálne 2000 W. O cene potom rozhoduje typ zariadenia, značka, ale aj rozšírené možnosti, akými disponuje napríklad praktický model so zberným košom.

Drť do kompostu versus mulč do záhrady / palivo

Na čo budete najčastejšie získanú drť používať? Ak vykurujete pevným palivom, prípadne máte kozub a radi by ste využili drevenú drť do záhonov, potom vyberajte zo štiepkovačov. V prípade, ak chcete zvyšky používať do kompostu, vhodnejší bude drtič konárov.

Čo budete najčastejšie spracovávať?

Drvič vyberajte najmä podľa maximálneho priemeru konárov, ktorý dokáže zariadenie spracovať. Dôležité je však i to, či potrebujete podrviť orezané vetvy a haluze okamžite alebo máte priestor na ich vysušenie. V druhom prípade zvážte kúpu tichšieho a spoľahlivejšieho štiepkovača.

Komfort pri práci a funkcie naviac

Klasické drviče spracovávajú výhradne konáre a drevnaté časti rastlín. Čo však s lístím a iným rastlinným odpadom v záhrade? Ak hľadáte komplexnejšie riešenie, poobzerajte sa po modeloch, ktoré bez problémov spracujú aj tento typ rastlinných zvyškov a premenia ho na kvalitný materiál vhodný na kompostovanie.

Podarilo sa vám vďaka našim radám zorientovať sa v ponuke drtičov konárov a nájsť ten najvhodnejší? Veríme, že áno. V opačnom prípade nás neváhajte kontaktovať, radi vám poskytneme pomocnú ruku i odbornú radu. Napokon nezabudnite kolobeh jesenných prác v záhrade doplniť o kompostér s menším či väčším objemom a na jar môžete svoje hriadky či okrasné záhony prihnojiť výživným kompostom z vlastnej záhrady.

Vyberáme z našej ponuky

Please select listing to show.
zdieľanie článku

Budeme radi, ak našu snahu odmeníte zdieľaním článku svojim priateľom.

súvisiace články
def01

Potrebujete poradiť?

Hollóši RV, s.r.o.
zákaznícka podpora